2019-20 Women's Basketball Schedule

Date Away Home Status Links
October
Sun. 27 Converse #   High Point   2:00 PM
 
November
Sat. 2 Converse #   Furman   2:00 PM
Fri. 8 Newberry 74 Erskine 59 Final
  SAC-Conference Carolinas Challenge
  Young Harris 73 Lees-McRae 60 Final
  @ Franklin Springs, Ga.
  Catawba 74 North Greenville 42 Final
  @ Newberry, S.C. (Eleazer Arena)
  North Georgia 73 Emmanuel (Ga.) 51 Final
  Augusta 33 Barton 77 Final
  @ Central, S.C. (Tysinger Gymnasium)
  Converse 84 Queens (N.C.) 77 Final
  Mars Hill 62 King (TN) 90 Final
  UNC Pembroke 66 Southern Wesleyan 49 Final
  Conference Carolinas/Peach Belt Conference Challenge
  Virginia-Wise 83 Limestone 94 Final
  Tusculum 55 Belmont Abbey 46 Final
  Conference Carolinas Challenge @ Bristol, Tenn.
Sat. 9 Erskine 58 Catawba 77 Final
  @ Newberry, S.C. (Eleazer Arena)
  Tusculum 82 King (TN) 62 Final
  Conference Carolinas Challenge
  Barton 65 UNC Pembroke 39 Final
  Conference Carolinas/Peach Belt Conference Challenge @ Central, S.C. (Tysinger Gymnasium)
  Lees-McRae 53 North Georgia 79 Final
  Belmont Abbey 86 Mars Hill 39 Final
  Conference Carolinas Challenge
  Augusta 55 Southern Wesleyan 43 Final
  Conference Carolinas/Peach Belt Challenge
  North Greenville 72 Newberry 54 Final
  SAC-Conference Carolinas Challenge
  Converse 53 Virginia-Wise 87 Final
  @ Timken Center, Gaffney, SC
  Young Harris 62 Emmanuel (Ga.) 65 Final
  Coker 57 Mount Olive 62 Final
  Kornegay Arena
  Queens (N.C.) 63 Limestone 67 Final
Tue. 12 Converse 51 Winston-Salem 84 Final
Wed. 13 King (TN) 82 Carson-Newman 111 Final
  St. Augustine's 68 Mount Olive 70 Final
  Kornegay Arena
  Francis Marion 80 Barton 68 Final
  Belmont Abbey 63 Lincoln Memorial 55 Final
  Lees-McRae 68 Queens (N.C.) 57 Final
  North Greenville # 51 Furman 88 Final
Thu. 14 Erskine 47 Lander 93 Final
  District 50 Education Game
  Emmanuel (Ga.) 66 Young Harris 69 Final
  Mars Hill 70 Lees-McRae 82 Final
Fri. 15 Chowan 67 North Georgia 82 Final
Sat. 16 Mount Olive 65 Johnson C. Smith 79 Final
  Charlotte, NC
  Chowan 54 Georgia College 59 Final
  UNG Nighthawk Classic @ Dahlonega, Ga.
  Elizabeth City St. 54 Barton 65 Final
  Erskine 48 Coker 66 Final
  Southern Wesleyan 54 Auburn Montgomery 81 Final
  Carson-Newman 82 King (TN) 72 Final
  Bluefield St. 76 Lees-McRae 80 Final - 2OT
  Limestone 96 Newberry 95 Final - 3OT
  Wingate 57 Converse 47 Final
Mon. 18 Lees-McRae   Virginia-Wise   5:30 PM
Tue. 19 Converse   Coker   6:00 PM
Wed. 20 Wesleyan (Ga.)   Emmanuel (Ga.)   5:30 PM
  Francis Marion   Chowan   5:30 PM
  Southern Wesleyan   USC Aiken   5:30 PM
  Lees-McRae   Lenoir-Rhyne   5:30 PM
  Lincoln Memorial   King (TN)   6:00 PM
  Mount Olive #   UNC Wilmington   7:00 PM
  Wilmington, N.C. - Exhibition
Fri. 22 Newberry   Emmanuel (Ga.)   5:30 PM
Sat. 23 North Greenville *   Chowan   2:00 PM
  Lander   Limestone   2:00 PM
  Southern Wesleyan *   Mount Olive   2:00 PM
  Kornegay Arena
  Lees-McRae   Catawba   2:00 PM
  Erskine *   Barton   2:00 PM
  USC Aiken   Converse   2:00 PM
  Lenoir-Rhyne   Belmont Abbey   5:30 PM
Mon. 25 Erskine *   Emmanuel (Ga.)   5:30 PM
Tue. 26 Erskine #   UNC Greensboro   11:00 AM
  Barton   Lander   4:00 PM
  North Greenville *   Southern Wesleyan   5:30 PM
  Mount Olive *   Chowan   5:30 PM
  Murfreesboro, N.C.
Wed. 27 Limestone *   Belmont Abbey   5:30 PM
Thu. 28 Converse   Lake Erie   5:00 PM
  @ North Star Invitational - Fairbanks, Alaska
Fri. 29 Alas. Fairbanks   Converse   7:00 PM
  @ Fairbanks, Alaska
Sat. 30 Francis Marion   Mount Olive   2:00 PM
  Lees-McRae *   Limestone   2:00 PM
  Chowan   UNC Pembroke   2:00 PM
  North Georgia   Belmont Abbey   4:00 PM
  Converse   Chadron St.   5:00 PM
  @ Fairbanks, Alaska
 
December
Tue. 3 Chowan *   Belmont Abbey   5:30 PM
  Emmanuel (Ga.)   USC Aiken   5:30 PM
  Limestone *   Barton   5:30 PM
  North Greenville *   Erskine   5:30 PM
  Mount Olive *   Converse   6:00 PM
  Spartanburg, S.C.
Wed. 4 Lees-McRae *   King (TN)   5:30 PM
Thu. 5 USC Aiken   North Greenville   5:30 PM
Sat. 7 Mount Olive *   Erskine   2:00 PM
  Due West, S.C.
  Converse *   Lees-McRae   2:00 PM
  Limestone *   North Greenville   2:00 PM
  Belmont Abbey *   King (TN)   2:00 PM
Tue. 10 Limestone *   Mount Olive   5:30 PM
  Kornegay Arena
Wed. 11 Southern Wesleyan *   King (TN)   5:30 PM
Thu. 12 Emmanuel (Ga.) *   Barton   5:30 PM
Sat. 14 North Greenville *   Converse   2:00 PM
  King (TN) *   Barton   2:00 PM
  Erskine *   Chowan   2:00 PM
  Southern Wesleyan *   Limestone   2:00 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Mount Olive   5:30 PM
  Kornegay Arena
  Lees-McRae *   Belmont Abbey   5:30 PM
Mon. 16 Anderson (S.C.)   Erskine   6:00 PM
Tue. 17 Francis Marion   Belmont Abbey   12:00 PM
  Chowan *   Barton   5:30 PM
  Limestone *   Converse   6:00 PM
  Erskine #   Wofford   6:00 PM
Wed. 18 Emmanuel (Ga.) *   King (TN)   2:00 PM
  Lees-McRae *   Southern Wesleyan   5:30 PM
Thu. 19 Chowan *   Converse   12:00 PM
  Limestone   Benedict   5:30 PM
Fri. 20 Southern Wesleyan   Saint Leo   2:00 PM
  Barton *   Belmont Abbey   6:00 PM
Sat. 21 Southern Wesleyan   West Florida   12:00 PM
  @ St. Leo, FL
  Lincoln Memorial   Limestone   2:00 PM
  Virginia-Wise   King (TN)   2:00 PM
Tue. 31 Converse #   East Tenn. St.   2:00 PM
 
January
Thu. 2 North Greenville *   Emmanuel (Ga.)   5:30 PM
  Lees-McRae *   Erskine   5:30 PM
  King (TN) *   Southern Wesleyan   5:30 PM
  Belmont Abbey *   Barton   5:30 PM
  Mount Olive *   Limestone   5:30 PM
  Converse *   Chowan   5:30 PM
Sat. 4 Chowan *   Emmanuel (Ga.)   2:00 PM
  Limestone *   Erskine   2:00 PM
  Belmont Abbey *   North Greenville   2:00 PM
  Barton *   Lees-McRae   2:00 PM
  Mount Olive *   King (TN)   2:00 PM
  Converse *   Southern Wesleyan   2:00 PM
Wed. 8 Chowan *   Mount Olive   5:30 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Erskine   5:30 PM
  Belmont Abbey *   Limestone   5:30 PM
  Southern Wesleyan *   North Greenville   5:30 PM
  King (TN) *   Converse   6:00 PM
Sat. 11 North Greenville *   Barton   2:00 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Limestone   2:00 PM
  King (TN) *   Chowan   2:00 PM
  Lees-McRae *   Mount Olive   2:00 PM
  Erskine *   Converse   2:00 PM
  Southern Wesleyan *   Belmont Abbey   5:30 PM
Wed. 15 Emmanuel (Ga.) *   Lees-McRae   5:30 PM
  Chowan *   Limestone   5:30 PM
  North Greenville *   King (TN)   5:30 PM
  Belmont Abbey *   Mount Olive   5:30 PM
  Southern Wesleyan *   Erskine   5:30 PM
  Converse *   Barton   5:30 PM
Sat. 18 Limestone *   King (TN)   2:00 PM
  Barton *   Southern Wesleyan   2:00 PM
  Belmont Abbey *   Erskine   2:00 PM
  Converse *   Emmanuel (Ga.)   2:00 PM
  Chowan *   Lees-McRae   2:00 PM
  Mount Olive *   North Greenville   2:00 PM
Mon. 20 Chowan *   North Greenville   TBA
  Barton *   Erskine   2:00 PM
  Mount Olive *   Southern Wesleyan   2:00 PM
  Belmont Abbey *   Emmanuel (Ga.)   5:30 PM
Wed. 22 Emmanuel (Ga.) *   North Greenville   5:30 PM
  Limestone *   Lees-McRae   5:30 PM
  Converse *   King (TN)   5:30 PM
Thu. 23 Erskine *   Lees-McRae   5:30 PM
Sat. 25 Lees-McRae *   Converse   2:00 PM
  Southern Wesleyan *   Chowan   2:00 PM
  Barton *   Emmanuel (Ga.)   2:00 PM
  North Greenville *   Limestone   2:00 PM
  King (TN) *   Belmont Abbey   2:00 PM
  Erskine *   Mount Olive   4:00 PM
Tue. 28 Belmont Abbey *   Chowan   5:30 PM
  Barton *   Limestone   5:30 PM
  Converse *   Mount Olive   5:30 PM
  Erskine *   North Greenville   5:30 PM
Wed. 29 King (TN) *   Lees-McRae   5:30 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Southern Wesleyan   5:30 PM
 
February
Sat. 1 Chowan *   Erskine   2:00 PM
  Converse *   North Greenville   2:00 PM
  Mount Olive *   Emmanuel (Ga.)   2:00 PM
  Belmont Abbey *   Lees-McRae   2:00 PM
  Limestone *   Southern Wesleyan   2:00 PM
  Barton *   King (TN)   2:00 PM
Wed. 5 Lees-McRae *   North Greenville   5:30 PM
  Southern Wesleyan *   Emmanuel (Ga.)   5:30 PM
  King (TN) *   Erskine   5:30 PM
  Barton *   Mount Olive   5:30 PM
  Belmont Abbey *   Converse   6:00 PM
Sat. 8 King (TN) *   Mount Olive   2:00 PM
  Southern Wesleyan *   Converse   2:00 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Chowan   2:00 PM
  Lees-McRae *   Barton   2:00 PM
  Erskine *   Limestone   2:00 PM
  North Greenville *   Belmont Abbey   5:30 PM
  Think Pink Game
Tue. 11 North Greenville   Bob Jones   5:00 PM
  Barton *   Chowan   5:30 PM
Wed. 12 Southern Wesleyan *   Lees-McRae   5:30 PM
  King (TN) *   Emmanuel (Ga.)   5:30 PM
  Converse *   Belmont Abbey   7:00 PM
Sat. 15 Belmont Abbey *   Southern Wesleyan   2:00 PM
  Barton *   North Greenville   2:00 PM
  Limestone *   Emmanuel (Ga.)   2:00 PM
  Converse *   Erskine   2:00 PM
  Mount Olive *   Lees-McRae   2:00 PM
  Chowan *   King (TN)   2:00 PM
Wed. 19 Erskine *   King (TN)   5:30 PM
  North Greenville *   Lees-McRae   5:30 PM
  Mount Olive *   Barton   5:30 PM
  Chowan *   Southern Wesleyan   5:30 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Belmont Abbey   5:30 PM
  Converse *   Limestone   6:00 PM
Sat. 22 King (TN) *   Limestone   2:00 PM
  North Greenville *   Mount Olive   2:00 PM
  Kornegay Arena
  Lees-McRae *   Chowan   2:00 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Converse   2:00 PM
  Southern Wesleyan *   Barton   2:00 PM
  Erskine *   Belmont Abbey   5:30 PM
Tue. 25 Limestone *   Chowan   5:30 PM
  Mount Olive *   Belmont Abbey   5:30 PM
  Belmont, N.C.
  Lees-McRae *   Emmanuel (Ga.)   5:30 PM
  King (TN) *   North Greenville   5:30 PM
  Erskine *   Southern Wesleyan   5:30 PM
  Barton *   Converse   6:00 PM
# Exhibition
* Conference