2018-2019 Conference Carolinas Award Winners
(Link to Specific Award Descriptions)


 

***The "Body, Mind, & Soul" Dr. Alan Patterson Cup": The ultimate, comprehensive conference award recognizing the member with the best average ranking when combining the below Hawn, Sharp, and Messick awards (starting 2018-19).

Winner: North Greenville University
Link to Press Release 

 

***The "All Sports" Joby Hawn Cup: Based on the finish of each conference sport, points are given ranking the teams from first place to last.  The points are then totaled from all the sports for each institution and the institution with the highest total is awarded the overall Hawn Cup, the men's Hawn Cup winner & the women's Hawn Cup winner (3 awards).

Overall Winner: University of Mount Olive
Men's Winner: University of Mount Olive
Women's Winner: University of Mount Olive
Link to Results Page
Link to Press Release

 

***The "Sportsmanship" John Messick Award: Conference coaches from all institutions rank each institution based on the overall sportsmanship of the institutions, players and coaches.  These rankings will be established based on the average score for each sport then tallied together to give an overall point total for the institution. The school with the highest point ranking wins the overall Messick Sportsmanship Award, the men's award winner & the women's award winner (3 awards).

Overall Winner: Belmont Abbey
Men's Winner: Belmont Abbey
Women's Winner: Belmont Abbey
Link to Press Release 

Spring Messick Team Sportsmanship Winners Link: 
Women's Outdoor Track & Field - Belmont Abbey
Men's Outdoor Track & Field - Belmont Abbey
Women's Tennis - North Greenville
Men's Tennis  - Lees-McRae
Softball - Emmanuel
Baseball - Limestone
Women's Golf - Belmont Abbey
Men's Golf - Barton
Women's Lacrosse - Limestone
Men's Lacrosse - Emmanuel
Men's Volleyball - King

Winter Messick Team Sportsmanship Winners Link
Women’s Basketball: Belmont Abbey
Men’s Basketball: Emmanuel
Women’s Indoor Track & Field: Belmont Abbey
Men’s Indoor Track & Field: Barton 
Women's Swimming: Barton

Fall Messick Team Sportsmanship Winners Link
Women’s Volleyball: North Greenville
Women’s Soccer: Belmont Abbey
Women’s Cross Country: North Greenville
Men’s Cross Country: North Greenville
Men’s Soccer: Belmont Abbey

 

***Allan Sharp Award: The Allan Sharp award honors former Conference Faculty Athletics Representative Allan Sharp that shall be presented annually to the league member institution having the highest graduation rate of athletes as determined by the Faculty Athletics Representatives.

Winner: Converse 
Link to Press Release 

 

***Murphy Osborne Award: This is Conference Carolinas Outstanding Senior Student-Athlete Award. Student-Athletes are nominated by their institutions based on their academic, athletic, and service accomplishments. The Faculty Athletic Representatives (FARs) from all Conference Carolinas institutions submit institutional nominations, and votes are cast by the FARs. 

Winner: Rachel Berkey, Erskine College
Link to "Winner" Press Release 

Murphy Osborne Award Finalists:
Link to "Finalist" Press Release 

Vanessa Sanoja of Barton College
Sarah Kenney of Belmont Abbey College
Sarah Russell of Converse College
Jack Fitzpatrick of Emmanuel College
Rachel Berkey of Erskine College
Lennard Neumann of King University
Alexis Feely of Lees-McRae College
Alyssa Voccia of Limestone College
Shona Blades of University of Mount Olive
Sky Dupree of North Greenville University
Helen Schweiger of Southern Wesleyan University

 

***Athlete of the Year: The Athlete of the Year Award (1 Male & 1 Female each year) is based on the most outstanding Athlete for the year in the league. Per ADs vote, nominations will be accepted from member institutions all and all nomination information, statistics, and accomplishments should be for the current year, should solely be based on athletically related criteria, and to only include conference sponsored sports.   

Female Winner: Leah Hanle
Male Winner: Utah Jones
Link to Women's Press Release
Link to Men's Press Release

 

***Academic/Scholar Athletes of the Year (by sport): As voted on by the AD student-athlete affairs committee this honor will be awarded to one student-athlete in each sport for recognition of their outstanding academic and athletic achievements. Nominees will qualify for All-Conference Academic Teams as well as being a current member of the All-Conference Carolinas First, Second, or Third Teams. 

Women’s Cross Country: Leah Hanle, Mount Olive
Women’s Volleyball: Sarah Kenney, Belmont Abbey
Women’s Soccer: Holly Rawcliffe, Limestone
Men’s Cross Country: Tai Smith, Mount Olive
Men’s Soccer: Pol Vassart, Lees-McRae
Women's Basketball: Lochlain Corliss, Emmanuel
Men's Basketball: Bobby Stenborg, Barton
Women's Indoor Track & Field: Taylor Moncrief - Mount Olive
Men's Indoor Track & Field: Martin Bayles - Mount Olive
Women's Swimming: Sarah Russell, Converse
Baseball: Jared Williams - North Greenville University
Softball: Claire Doyle - Belmont Abbey College
Women's Tennis: Rachel Berkey - Erskine College
Men's Tennis: Martin Moser - University of Mount Olive
Women's Golf: Claire Page - Southern Wesleyan University 
Men's Golf: Robert Wilkinson - King University 
Women's Lacrosse: Sadie Michael - University of Mount Olive
Men's Lacrosse: Austin Dixon - North Greenville University
Women's Track & Field: Taylor Moncrief - University of Mount Olive
Men's Track & Field: Zach Teeple - University of Mount Olive
Men's Volleyball: Aleksa Brkovic - Barton College

***Presidential Honor Roll: Compiled at the end of the Fall & Spring semesters, recognizes student-athletes who have earned a 3.20 grade-point average on a 4.00 scale for that semester for ALL sports (can include non-conference sports).  All student-athletes are eligible for inclusion on the Honor Roll . 

Fall Presidential Honor Roll Link 
Spring Presidential Honor Roll Link 

***Comback Athlete of the Year: A conference award nominated by each institution's head athletic trainer that will be given to recognize a student-athlete who participates in a Conference-sponsored sport, has suffered a significant injury, and come back to make significant contributions to their team after recovering.

Winner: Zack Bowers, Erskine
Link to Press Release 

***SAAC Make-A-Wish Awards: A continuation of the conference's award system that recognizes outstanding institutional fundraising efforts for the national Make-A-Wish campaign for individual schools Student-Athlete Advisory Committees (SAAC). The MVP Award is given to the institution that collected the most funds during the academic year. The Comeback Award is granted to the most improved institution when comparing funds collected from the previous academic year. Finally, the Top Play Award is presented to the institution bringing in the most money across all institutions for a single campus event.

MVP Award Winner: Mount Olive
Comeback Award Winner:
 Emmanuel
Top Play Award Winner:
 Limestone

***NCAA Woman of the Year Nominee: Award sponsored through the NCAA Woman of the Year program which recognizes graduating female student-athletes for excellence in academics, athletics, community service and leadership. (Note that there is not a requirement for NCAA yearly nominees and some years there may not be a league representative.)

Winner: Hannah Glover, Mount Olive
Link to Press Release

***All-Conference Student Support Team: A conference award that will recognize students who support athletics teams through service including or similar to team managers, statistical support, video service and contest support. 

Winners: 
Link to Press Release 

Carie Valentine of Belmont Abbey College, Deja King of Chowan University, Sara Dooley of Erskine College, Mattie Brown of King University, Caleb Barnes of Limestone College, Matthew Snyder of University of Mount Olive, Megan Miller of North Greenville University and Holly Richardson of Southern Wesleyan University.

***All Sportsmanship Award (Starts 2018-19): A conference award to recognize sportsmanship that will be presented on an annual basis to an individual for their outstanding sportsmanship.  The award will mirror the NCAA’s annual sportsmanship award and will be administered through the leagues SWA committee (Note, the SWAs could elect not to present the award in years in which they did not feel there was a worthy candidate).

Winner:
Link to Press Release: (TBA aprox. 5/30/19) 

***Elite 23 (Starts in 2018-19): Will honor student-athletes with the highest cumlative GPA at their respective championship site. The award is modeled after the NCAA's Elite 90 Award, allowing all student-athletes at the championship site to win the award.  For example in soccer, volleyball, basketball, and lacrosse this would be the final 4, for baseball the final 6, for softball & tennis it would be the "Final 8". For sports like cross country, T&F, swimming, men's wrestling, and golf the entire roster would be eligible. (Note: ties are accepted and applicable and winners must come from the "Championship Site -no matter if that is 2 teams or 12 teams).

Winners: 

Spring Winners: (TBA aprox. 5/15/19)
Women's Outdoor Track & Field - Lillian Haines, North Greenville
Men's Outdoor Track & Field - Jonathon Wojcuich, Mount Olive
Women's Tennis - Rachel Berkey, Erskine
Men's Tennis  - Martin Moser, Mount Olive
Softball - Kali Berrigan, Southern Wesleyan
Baseball - Reed Parris, Mount Olive
Women's Golf - Miriam Sundell, North Greenville
Men's Golf - Stokes Brownlee, Erskine
Women's Lacrosse - Alyssa Voccia, Limestone
Men's Lacrosse - Blake Thompson, North Greenville
Men's Volleyball - Aleksa Brkovic, Barton

Winter Winners (TBA aprox. 3/30/19)
Women’s Basketball: Allie Downing, Belmont Abbey
Men’s Basketball: Jack Fitzpatrick, Emmanue
Women’s Indoor Track & Field: Jadyn Slaughter, North Greenville
Men’s Indoor Track & Field: Zachary Delaney, North Greenville
Men's Wrestling
(Academic Excellence Award)Dalton Flint, Emmanuel
Women's Swimming: 
Denita-Sue Pieterse, Emmanuel
Men's Swimming: 
Luis Reyes, Barton

Fall Winners (TBA aprox. 11/15/19)
Women’s Volleyball: Sarah Kenney, Belmont Abbey
Women’s Soccer: Millie Shaw, Limestone
Women’s Cross Country: Kaitlin Rivera, King
Men’s Cross Country: Joshua Hovis, North Greenville
Men’s Soccer: Sam Mburu, King
Women's Field Hockey (Academic Excellence Award)Myrlin De Graaf, Limestone